Vishay/BCcomponents MBB02070C7878DC100
MBB02070C7878DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C7878DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C7878DC100.pdf
Availability of MBB02070C7878DC100
QUANTITY
MBB02070C7878DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C7878DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C7878DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C7878DC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C7878DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C7878DC100 Details Description
Related parts for MBB02070C7878DC100
FIXED IND 390NH 290MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 150POS datasheet.pdf