Vishay/BCcomponents MBB02070C8062FRP00
MBB02070C8062FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C8062FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C8062FRP00.pdf
Availability of MBB02070C8062FRP00
QUANTITY
MBB02070C8062FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C8062FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C8062FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C8062FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C8062FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C8062FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C8062FRP00
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA, 80mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 15A 120 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SL 5.08/12/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf