Vishay/BCcomponents MBB02070C8751DC100
MBB02070C8751DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C8751DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.75K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C8751DC100.pdf
Availability of MBB02070C8751DC100
QUANTITY
MBB02070C8751DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C8751DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C8751DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C8751DC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C8751DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C8751DC100 Details Description
Related parts for MBB02070C8751DC100
IC MONITOR SUPPLY 3.3V SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8-MICRO datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf