Vishay/BCcomponents MBB02070D1822DC100
MBB02070D1822DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D1822DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D1822DC100.pdf
Availability of MBB02070D1822DC100
QUANTITY
MBB02070D1822DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D1822DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D1822DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D1822DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D1822DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D1822DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D1822DC100
CONN 8-8 MOD JACK W/LEADS 12INCH datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE ABS AXIAL 8-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
SWITCH PLATE ESTOP STRT/JOG/STOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 2A D2PAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf