Vishay/BCcomponents MBB02070D3090DC100
MBB02070D3090DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D3090DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D3090DC100.pdf
Availability of MBB02070D3090DC100
QUANTITY
MBB02070D3090DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D3090DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D3090DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D3090DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D3090DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D3090DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D3090DC100
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT KEY-Y 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1200V 90A datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PF SIGNAL 5R HDR METRAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf