Vishay/BCcomponents MBB02070D5609DC100
MBB02070D5609DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D5609DC100
Brief Description
RES 56 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D5609DC100.pdf
Availability of MBB02070D5609DC100
QUANTITY
MBB02070D5609DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D5609DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D5609DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D5609DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D5609DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D5609DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D5609DC100
IDC CABLE- AKP44A/ AE50M / AKP44 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf