Vishay/BCcomponents MBB02070D6809DC100
MBB02070D6809DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D6809DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D6809DC100.pdf
Availability of MBB02070D6809DC100
QUANTITY
MBB02070D6809DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D6809DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D6809DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D6809DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D6809DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D6809DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D6809DC100
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 35MA SC82AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 10.92MM datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 75.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 247.06 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
GUIDE SCKT FOR EX10 AND EX20 datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 4.3" USB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf