Vishay/BCcomponents MBB02070D6809DRP00
MBB02070D6809DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D6809DRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D6809DRP00.pdf
Availability of MBB02070D6809DRP00
QUANTITY
MBB02070D6809DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D6809DRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070D6809DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D6809DRP00
Related LinksMBB02070D, MBB02070D6809DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D6809DRP00 Details Description
Related parts for MBB02070D6809DRP00
CAP FILM 0.082UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV INV-B datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf