Vishay/BCcomponents MBB0207CC1071FC100
MBB0207CC1071FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB0207CC1071FC100
Brief Description
RES 1.07K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB0207CC1071FC100.pdf
Availability of MBB0207CC1071FC100
QUANTITY
MBB0207CC1071FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB0207CC1071FC100
Internal Part NumberEIS-MBB0207CC1071FC100
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - VG06
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB0207CC1071FC100
Related LinksMBB0207CC, MBB0207CC1071FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB0207CC1071FC100 Details Description
Related parts for MBB0207CC1071FC100
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN BRD FOR ADS1675 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf