Vishay/BCcomponents MBB0207CC2050FC100
MBB0207CC2050FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB0207CC2050FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB0207CC2050FC100.pdf
Availability of MBB0207CC2050FC100
QUANTITY
MBB0207CC2050FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB0207CC2050FC100
Internal Part NumberEIS-MBB0207CC2050FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - VG06
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB0207CC2050FC100
Related LinksMBB0207CC, MBB0207CC2050FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB0207CC2050FC100 Details Description
Related parts for MBB0207CC2050FC100
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf