Vishay/BCcomponents MBB0207CC4992FC100
MBB0207CC4992FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB0207CC4992FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB0207CC4992FC100.pdf
Availability of MBB0207CC4992FC100
QUANTITY
MBB0207CC4992FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB0207CC4992FC100
Internal Part NumberEIS-MBB0207CC4992FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - VG06
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB0207CC4992FC100
Related LinksMBB0207CC, MBB0207CC4992FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB0207CC4992FC100 Details Description
Related parts for MBB0207CC4992FC100
DSUB CABL-AFN09K/ AE10M / X datasheet.pdf
LED MDGT GROV T1-3/4 24V WHT DIF datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 1EK/76 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIRECT MOUNT CARD EDGE CONN., datasheet.pdf
SSD SATA 128GB SLC FLASH 2.5" datasheet.pdf