Curtis Industries T38267-13-0
T38267-13-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38267-13-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38267-13-0.pdf
Availability of T38267-13-0
QUANTITY
T38267-13-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38267-13-0
Internal Part NumberEIS-T38267-13-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits13
Number of Wire Entries13
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38267-13-0
Related LinksT3826, T38267-13-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38267-13-0 Details Description
Related parts for T38267-13-0
REGULATOR CURNT BOOSTER HORZ TH datasheet.pdf
IC 0.4A PWR DIST SWITCH 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 PG16 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 277VAC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
N JK TO N JK RG 400 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CERTICRIMP 2,SAHT TYPE II datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf