Bel Fuse Inc. MBC350-1T12L
MBC350-1T12L picture photo
Mfg. Part Number
MBC350-1T12L
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Datasheet Download
MBC350-1T12L.pdf
Availability of MBC350-1T12L
QUANTITY
MBC350-1T12L Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC350-1T12L
Internal Part NumberEIS-MBC350-1T12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package14
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC350
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)200W (350W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.0kV (4000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max200W (350W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC350-1T12L
Related LinksMBC350, MBC350-1T12L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC350-1T12L Details Description
Related parts for MBC350-1T12L
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf