GeneSiC Semiconductor MBR12045CTR
MBR12045CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR12045CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 120A 2TOWER
Datasheet Download
MBR12045CTR.pdf
Availability of MBR12045CTR
QUANTITY
MBR12045CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR12045CTR
Internal Part NumberEIS-MBR12045CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR12045CTR
Related LinksMBR12, MBR12045CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR12045CTR Details Description
Related parts for MBR12045CTR
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 6NS 128-TQFP datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 11X25' datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 24POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf