Vishay/BCcomponents MKP385539100JYM5T0
MKP385539100JYM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385539100JYM5T0
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385539100JYM5T0.pdf
Availability of MKP385539100JYM5T0
QUANTITY
MKP385539100JYM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385539100JYM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385539100JYM5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package55
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385539100JYM5T0
Related LinksMKP385539, MKP385539100JYM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385539100JYM5T0 Details Description
Related parts for MKP385539100JYM5T0
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 74MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
IC TX LVDS FPD 24BIT 56-TSSOP datasheet.pdf
FUSE 700A 600V FAST-ACT CLASS L datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf