GeneSiC Semiconductor MBR20035CTR
MBR20035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR20035CTR
Brief Description
DIODE MODULE 35V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20035CTR.pdf
Availability of MBR20035CTR
QUANTITY
MBR20035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR20035CTR
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20035CTR
Related LinksMBR20, MBR20035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR20035CTR Details Description
Related parts for MBR20035CTR
RES SMD 412K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM UMD3 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 509MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf