Vishay/Dale RNC50J2432FMRSL
RNC50J2432FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2432FMRSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2432FMRSL.pdf
Availability of RNC50J2432FMRSL
QUANTITY
RNC50J2432FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2432FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2432FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2432FMRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2432FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2432FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J2432FMRSL
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 40MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 400A SMB datasheet.pdf
RESISTOR 3.3KOHM 8W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf