GeneSiC Semiconductor MBR20060CTR
MBR20060CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR20060CTR
Brief Description
DIODE MODULE 60V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20060CTR.pdf
Availability of MBR20060CTR
QUANTITY
MBR20060CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20060CTR
Internal Part NumberEIS-MBR20060CTR
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20060CTR
Related LinksMBR20, MBR20060CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR20060CTR Details Description
Related parts for MBR20060CTR
CAP FILM 0.027UF 2% 100VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf