GeneSiC Semiconductor MBR20080CTR
MBR20080CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR20080CTR
Brief Description
DIODE MODULE 80V 200A 2TOWER
Datasheet Download
MBR20080CTR.pdf
Availability of MBR20080CTR
QUANTITY
MBR20080CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20080CTR
Internal Part NumberEIS-MBR20080CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20080CTR
Related LinksMBR20, MBR20080CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR20080CTR Details Description
Related parts for MBR20080CTR
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8VFDFPN datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.9"L X 4.7"W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS GOLD SMD datasheet.pdf