Micro Commercial Components (MCC) MBR20100CT-BP
MBR20100CT-BP picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CT-BP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CT-BP.pdf
Availability of MBR20100CT-BP
QUANTITY
MBR20100CT-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CT-BP
Internal Part NumberEIS-MBR20100CT-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CT-BP
Related LinksMBR201, MBR20100CT-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
MBR20100CT-BP Details Description
Related parts for MBR20100CT-BP
MOSFET P-CH 30V 1.4A SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 2A SYNC 8MLF datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf