Diodes Incorporated MBR20100CTF-G1
MBR20100CTF-G1 picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CTF-G1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB
Datasheet Download
MBR20100CTF-G1.pdf
Availability of MBR20100CTF-G1
QUANTITY
MBR20100CTF-G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CTF-G1
Internal Part NumberEIS-MBR20100CTF-G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CTF-G1
Related LinksMBR2010, MBR20100CTF-G1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBR20100CTF-G1 Details Description
Related parts for MBR20100CTF-G1
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
NEMA 3 PANEL ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.26A 66 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SLEEVING FIBRGLASS NATURAL 1000' datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf