Fairchild Semiconductor MBR20100CTTU
MBR20100CTTU picture photo
Mfg. Part Number
MBR20100CTTU
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR20100CTTU.pdf
Availability of MBR20100CTTU
QUANTITY
MBR20100CTTU Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20100CTTU
Internal Part NumberEIS-MBR20100CTTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20100CTTU
Related LinksMBR201, MBR20100CTTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MBR20100CTTU Details Description
Related parts for MBR20100CTTU
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #8 50PC datasheet.pdf
RES 44.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 34.5VC DO-214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf