Comchip Technology MBR20150CT-G
MBR20150CT-G picture photo
Mfg. Part Number
MBR20150CT-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Datasheet Download
MBR20150CT-G.pdf
Availability of MBR20150CT-G
QUANTITY
MBR20150CT-G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR20150CT-G
Internal Part NumberEIS-MBR20150CT-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR20150CT-G
Related LinksMBR201, MBR20150CT-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
MBR20150CT-G Details Description
Related parts for MBR20150CT-G
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SIGN 23"X11.5 BLACK/YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf