GeneSiC Semiconductor MBR30035CTR
MBR30035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR30035CTR
Brief Description
DIODE MODULE 35V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MBR30035CTR.pdf
Availability of MBR30035CTR
QUANTITY
MBR30035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR30035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR30035CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 35V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR30035CTR
Related LinksMBR30, MBR30035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR30035CTR Details Description
Related parts for MBR30035CTR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf