Vishay/Dale RWR80S2R55FRB12
RWR80S2R55FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R55FRB12
Brief Description
RES 2.55 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R55FRB12.pdf
Availability of RWR80S2R55FRB12
QUANTITY
RWR80S2R55FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R55FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R55FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R55FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R55FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R55FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R55FRB12
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 240V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER MALE .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf