Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR3045CT-E3/45
MBR3045CT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR3045CT-E3/45
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Datasheet Download
MBR3045CT-E3/45.pdf
Availability of MBR3045CT-E3/45
QUANTITY
MBR3045CT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR3045CT-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBR3045CT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR3045CT-E3/45
Related LinksMBR3045, MBR3045CT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR3045CT-E3/45 Details Description
Related parts for MBR3045CT-E3/45
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 2GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 150A NX SER datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10MSOP datasheet.pdf
OSC CRO 2756-2756 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D20 META datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
RECEPT .5M CORDSET OPEN NICKEL datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf