GeneSiC Semiconductor MBR40035CT
MBR40035CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR40035CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40035CT.pdf
Availability of MBR40035CT
QUANTITY
MBR40035CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40035CT
Internal Part NumberEIS-MBR40035CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 35V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40035CT
Related LinksMBR40, MBR40035CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40035CT Details Description
Related parts for MBR40035CT
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
RES 450 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 27W datasheet.pdf