GeneSiC Semiconductor MBR40080CTR
MBR40080CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR40080CTR
Brief Description
DIODE MODULE 80V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MBR40080CTR.pdf
Availability of MBR40080CTR
QUANTITY
MBR40080CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40080CTR
Internal Part NumberEIS-MBR40080CTR
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40080CTR
Related LinksMBR40, MBR40080CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR40080CTR Details Description
Related parts for MBR40080CTR
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 600MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 256FTBGA datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL R,Y,Y,G datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 30A TO22 datasheet.pdf