Vicor Corporation V300A36E400BG2
V300A36E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36E400BG2.pdf
Availability of V300A36E400BG2
QUANTITY
V300A36E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36E400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E400BG2
Related LinksV300A36, V300A36E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E400BG2 Details Description
Related parts for V300A36E400BG2
IC CPLD 256MC 7.5NS 100FBGA datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
LAMP CCFL 2 X 185MM RGB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
4994-4 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf