Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR40H60CT-E3/45
MBR40H60CT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR40H60CT-E3/45
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Datasheet Download
MBR40H60CT-E3/45.pdf
Availability of MBR40H60CT-E3/45
QUANTITY
MBR40H60CT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR40H60CT-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBR40H60CT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR40H60CT-E3/45
Related LinksMBR40H60, MBR40H60CT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR40H60CT-E3/45 Details Description
Related parts for MBR40H60CT-E3/45
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE USB B-B MALE 1M 2.0 VERS datasheet.pdf
SCREWDRVR PHIL OFFSET #3/4 7.87" datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX16951 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf