GeneSiC Semiconductor MBR500100CT
MBR500100CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR500100CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR500100CT.pdf
Availability of MBR500100CT
QUANTITY
MBR500100CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR500100CT
Internal Part NumberEIS-MBR500100CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR500100CT
Related LinksMBR50, MBR500100CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR500100CT Details Description
Related parts for MBR500100CT
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .159" .062"L datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf