GeneSiC Semiconductor MBR50035CT
MBR50035CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR50035CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50035CT.pdf
Availability of MBR50035CT
QUANTITY
MBR50035CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50035CT
Internal Part NumberEIS-MBR50035CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50035CT
Related LinksMBR50, MBR50035CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50035CT Details Description
Related parts for MBR50035CT
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC FPGA 315 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Z-PACK/B25 RAF 125P datasheet.pdf
IND,KANGA1,DO3316 NPB datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
390UF 400V 30X35MM 85C 2000H datasheet.pdf