GeneSiC Semiconductor MBR50035CTR
MBR50035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50035CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50035CTR.pdf
Availability of MBR50035CTR
QUANTITY
MBR50035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50035CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50035CTR
Related LinksMBR50, MBR50035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50035CTR Details Description
Related parts for MBR50035CTR
MOSFET N-CH 20V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 1.7A TO-262 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
IC NEG FLOATING PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf