GeneSiC Semiconductor MBR50040CTR
MBR50040CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR50040CTR
Brief Description
DIODE MODULE 40V 500A 2TOWER
Datasheet Download
MBR50040CTR.pdf
Availability of MBR50040CTR
QUANTITY
MBR50040CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR50040CTR
Internal Part NumberEIS-MBR50040CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 250A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR50040CTR
Related LinksMBR50, MBR50040CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR50040CTR Details Description
Related parts for MBR50040CTR
RES SMD 56 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 106 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS STR SLDR CUP datasheet.pdf