GeneSiC Semiconductor MBR60035CTR
MBR60035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR60035CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 600A 2TOWER
Datasheet Download
MBR60035CTR.pdf
Availability of MBR60035CTR
QUANTITY
MBR60035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR60035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR60035CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR60035CTR
Related LinksMBR60, MBR60035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR60035CTR Details Description
Related parts for MBR60035CTR
CONN BACKSHELL DB9 DIE CAST datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU IIC LVS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 635MA 260 MOHM datasheet.pdf
PLUG SPRING-CAGE MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf