ON Semiconductor MBR8H100MFST3G
MBR8H100MFST3G picture photo
Mfg. Part Number
MBR8H100MFST3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Datasheet Download
MBR8H100MFST3G.pdf
Availability of MBR8H100MFST3G
QUANTITY
MBR8H100MFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR8H100MFST3G
Internal Part NumberEIS-MBR8H100MFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR8H100MFST3G
Related LinksMBR8H10, MBR8H100MFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR8H100MFST3G Details Description
Related parts for MBR8H100MFST3G
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 250A DO205 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ZFV SENSHEAD FOV 90-150MM IP67 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
UM108-16REL/G24/21/SI/BFI/DC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf