Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB10100-M3/8W
MBRB10100-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10100-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB10100-M3/8W.pdf
Availability of MBRB10100-M3/8W
QUANTITY
MBRB10100-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10100-M3/8W
Internal Part NumberEIS-MBRB10100-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10100-M3/8W
Related LinksMBRB101, MBRB10100-M3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB10100-M3/8W Details Description
Related parts for MBRB10100-M3/8W
HEAD (IDC) MODU MTE W/O TL datasheet.pdf
FITTING END ENTRANCE T130 OFWHT datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM 748.65VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
KIT EVAL HMC765LP6CE datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 37POS datasheet.pdf