Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB16H50HE3/81
MBRB16H50HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB16H50HE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB
Datasheet Download
MBRB16H50HE3/81.pdf
Availability of MBRB16H50HE3/81
QUANTITY
MBRB16H50HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB16H50HE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB16H50HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB16H50HE3/81
Related LinksMBRB16H, MBRB16H50HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB16H50HE3/81 Details Description
Related parts for MBRB16H50HE3/81
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS VERT TIN .118 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8065ART datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC DO15 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 100V DFS datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
TAPE 5909 VHB FOAM 5" X 72YD datasheet.pdf
100UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf