Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB20100CT-M3/8W
MBRB20100CT-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20100CT-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Datasheet Download
MBRB20100CT-M3/8W.pdf
Availability of MBRB20100CT-M3/8W
QUANTITY
MBRB20100CT-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20100CT-M3/8W
Internal Part NumberEIS-MBRB20100CT-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V