Vishay/Dale RN65D2430FBSL
RN65D2430FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2430FBSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2430FBSL.pdf
Availability of RN65D2430FBSL
QUANTITY
RN65D2430FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2430FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D2430FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2430FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D2430FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2430FBSL Details Description
Related parts for RN65D2430FBSL
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR 6A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 400MHZ 32QFN datasheet.pdf
BRACKETS EXT 02 SERIES datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf