Diodes Incorporated MBRB20150CT
MBRB20150CT picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20150CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A D2PAK
Datasheet Download
MBRB20150CT.pdf
Availability of MBRB20150CT
QUANTITY
MBRB20150CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20150CT
Internal Part NumberEIS-MBRB20150CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20150CT
Related LinksMBRB2, MBRB20150CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRB20150CT Details Description
Related parts for MBRB20150CT
CONN HR10A JACK 4POS FEMALE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6A 33.5 MOHM SMD datasheet.pdf