Diodes Incorporated MBRB20150CT
MBRB20150CT picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20150CT
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A D2PAK
Datasheet Download
MBRB20150CT.pdf
Availability of MBRB20150CT
QUANTITY
MBRB20150CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20150CT
Internal Part NumberEIS-MBRB20150CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20150CT
Related LinksMBRB2, MBRB20150CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRB20150CT Details Description
Related parts for MBRB20150CT
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 4.53M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
JACK SCREW MALE 4-40 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 101MA 7.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC datasheet.pdf