Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB7H45HE3/81
MBRB7H45HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB7H45HE3/81
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB
Datasheet Download
MBRB7H45HE3/81.pdf
Availability of MBRB7H45HE3/81
QUANTITY
MBRB7H45HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB7H45HE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB7H45HE3/81
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 45V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB7H45HE3/81
Related LinksMBRB7H4, MBRB7H45HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB7H45HE3/81 Details Description
Related parts for MBRB7H45HE3/81
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 61POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
16CC PICOFLEX 100MM LONG datasheet.pdf