Diodes Incorporated MBRF20100CT-JT
MBRF20100CT-JT picture photo
Mfg. Part Number
MBRF20100CT-JT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
Datasheet Download
MBRF20100CT-JT.pdf
Availability of MBRF20100CT-JT
QUANTITY
MBRF20100CT-JT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRF20100CT-JT
Internal Part NumberEIS-MBRF20100CT-JT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRF20100CT-JT
Related LinksMBRF201, MBRF20100CT-JT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRF20100CT-JT Details Description
Related parts for MBRF20100CT-JT
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 88 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 3GHZ 12 QFN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf