Renesas Electronics America RJP60F4DPM-00#T1
RJP60F4DPM-00#T1 picture photo
Mfg. Part Number
RJP60F4DPM-00#T1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 41.2W TO-3PFM
Datasheet Download
RJP60F4DPM-00#T1.pdf
Availability of RJP60F4DPM-00#T1
QUANTITY
RJP60F4DPM-00#T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJP60F4DPM-00#T1
Internal Part NumberEIS-RJP60F4DPM-00#T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.82V @ 15V, 30A
Power - Max41.2W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C45ns/70ns
Test Condition400V, 30A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJP60F4DPM-00#T1
Related LinksRJP60F4D, RJP60F4DPM-00#T1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJP60F4DPM-00#T1 Details Description
Related parts for RJP60F4DPM-00#T1
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 11MHZ 8EMP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 12POS datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf