ON Semiconductor MBRF20H100CTG
MBRF20H100CTG picture photo
Mfg. Part Number
MBRF20H100CTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F
Datasheet Download
MBRF20H100CTG.pdf
Availability of MBRF20H100CTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRF20H100CTG Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRF20H100CTG
Internal Part NumberEIS-MBRF20H100CTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sept/2011
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If770mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRF20H100CTG
Related LinksMBRF20, MBRF20H100CTG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBRF20H100CTG Details Description
Related parts for MBRF20H100CTG
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf