GeneSiC Semiconductor MBRH12040R
MBRH12040R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12040R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 40V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12040R.pdf
Availability of MBRH12040R
QUANTITY
MBRH12040R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12040R
Internal Part NumberEIS-MBRH12040R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12040R
Related LinksMBRH1, MBRH12040R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12040R Details Description
Related parts for MBRH12040R
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL SN/PB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 48V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf