GeneSiC Semiconductor MBRH12045
MBRH12045 picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12045
Brief Description
DIODE MODULE 45V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12045.pdf
Availability of MBRH12045
QUANTITY
MBRH12045 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12045
Internal Part NumberEIS-MBRH12045
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12045
Related LinksMBRH, MBRH12045 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12045 Details Description
Related parts for MBRH12045
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK CLIP TO-220 datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf