GeneSiC Semiconductor MBRH12080R
MBRH12080R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12080R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 80V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12080R.pdf
Availability of MBRH12080R
QUANTITY
MBRH12080R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12080R
Internal Part NumberEIS-MBRH12080R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12080R
Related LinksMBRH1, MBRH12080R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12080R Details Description
Related parts for MBRH12080R
FIXED IND 15UH 13.6A 7 MOHM TH datasheet.pdf
HEAT SINK 27MM X 27MM X 24.5MM datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 866 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf