GeneSiC Semiconductor MBRH20060R
MBRH20060R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH20060R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 60V 200A D-67
Datasheet Download
MBRH20060R.pdf
Availability of MBRH20060R
QUANTITY
MBRH20060R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH20060R
Internal Part NumberEIS-MBRH20060R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH20060R
Related LinksMBRH2, MBRH20060R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH20060R Details Description
Related parts for MBRH20060R
CABLE 6COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC RCVR UHF ASK 433MHZ 20SSO datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 474MA 540 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf